۵ مهر، روز جهانی گردشگری گرامی باد

 

شعار امسال روز جهانی گردشگری

گردشگری برای همه ، همه برای گردشگری

 

تعریف انجمن بین المللی اکوتوریسم  (TIES)  درسال ۱۹۹۱ یکی از آخرین تعاریف در این باره است: (( اکوتوریسم مسافرتی است به مناطق طبیعی با تعهد به حفظ محیط زیست و آسایش مردم بومی)) 

    
منظور از طبیعت گردی:

منظور از طبیعت گردی (اکوتوریسم) عبارت است از بر آوردن تمنیات و تمایلات خردمندانه و انسانی گردشگران طبیعت در محیطی فرهنگی، آموزشی و غیر مصرفی و به صورت پایدار و در حد ظرفیت قابل تحمل با حداقل تاثیر منفی بر محیط طبیعی و فرهنگی تحت شرایط و ظوابطی که ضمن حفظ محیط زیست و فرهنگ بومی و ارزشهای آن،  امکان رشد اقتصادی و محلی را فراهم آورد. اکوتوریسم می بایستی بر اساس آموزش هایی باشد که مدیریت برداشت پایدار از طبیعت و حفظ و نگهداری از منابع طبیعی را تضمین کرده و اساس تمام فعالیت های آن بر مبنای یک هدف متعالی یعنی تطبیق با اصول حفظ جاذبه های طبیعی باشد.

طبقه بندی اکوتوریسم (اسمیت ):
۱-گردشگران قومی
۲-گردشگران هنری
۳-گردشگران تاریخی
۴-گردشگران طبیعت گرا
۵-گردشگران تفریحی
۶-گردشگران کاری
و می تواند ترکیبی باشد.
و اما ایران..

طبیعت ایران چنان سفره زیبایی در مقابل ما گسترانیده است که با مدیریت صحیح می توان از آن حداثر بهره وری را کرد و به جای تکیه بر صادرات نفت که تا چند صباح دیگر برای فرزندان این مرز و بوم نیز اثری از آن به یادگار نخواهیم گذاشت می توان به بخش صنعت توریسم و بالاخص اکوتوریسم پرداخت. بدیهی است این مهم تنها به دوش سازمان های گردشگری و سازمان حفاظت از محیط زیست نخواهد بود که مدیریت سایر بخش ها شامل صنایع، معادن، راه و ساختمان، آموزش و پرورش، بخش های فرهنگی، رسانه ها و صدا و سیما را در یک حرکت جامع و عزم ملی می طلبد. در حقیقت مدیریت اکوتوریسم، بسیار جامع تر و ضروری تر از پیش می نمایاند تا علاوه بر حفظ جنگل ها و مراتعی که از نظر گونه های گیاهی یکی از فلورهای غنی جهان با گیاهان آندومیک و ذخایر ژنتیکی بالا است، به شناسایی زیبایی های این خطه به جهانیان و تولید درآمد ملی و ارز آوری مناسب و ساماندهی اقتصادی کشور یاری بخشد.

در سال ۲۰۰۰ میلادی یونسکو، ایران را در مقام هفتم ذخیره گاه های زیستی شناسایی کرد.

اصلی ترین این زیستگاه ها عبارتند از:
۱-زیستگاه های کوهستانی، در بر گیرنده ی علفزارها و جانورانی چون گونه های پلنگ و پازن
۲-زیستگاه های جنگلی زاگرس با درختان بلوط و سنجاب ها
۳-زیستگاه های بیشه زارها و جنگل های گرمسیری خوزستان با گیاهان پده و گز و گونه های گوزن زرد ایرانی، رودک عسل خوار و جربیل
۴-زیستگاه بیابانی با گیاهان تاغ و کاروان کش و گونه روباه شنی و گربه شنی
۵-زیستگاه بلوچی با گیاهان آکاسیا و کهور و گونه خرس سیاه، سنجاب بلوچی و خدنگ
۶-زیستگاه استپی در بخش اعظم کشور با پوشش گیاهی درمنه و گون و پستان دارانی مانند آهو و یوز

نویسنده مطلب: مریم لطیفی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

858 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>