۵ دسامبر روز جهانی خاک به پیشواز سال ۲۰۱۵ ، سال بین المللی خاک می رود

عنوان روز جهانی خاک و سال ۲۰۱۵ را سال جهانی خاک نامیدند. این نام گذاری  ها ناشی از تلاش های بی وقفه سازمان خوار و بار جهانی و مشارکت جهانی خاک بود.

این نتیجه دو سال کار سخت تمام دفاتر مشارکت خاک های جهانی به منظور اطلاع رسانی به اعضای مجمع عمومی سازمان ملل که خاک همان همتای دیرینه آب یک منبع بسیار مهم است و به همان اندازه نیاز به توجه فوری دارد. (فرسایش خاک در ایران سه برابر متوسط جهانی است و در حال حاضر سالانه ۲ میلیارد تن از خاک کشور به علت فرسایش نابود می‌شود. این در حالی است که اعداد و ارقام می‌گویند در ۴۰ سال گذشته وسعت جنگل‌های ایران حدود یک میلیون هکتار کاهش یافته است.)

خاک نقش مهمی در حفظ رفاه انسان ها، فراهم کردن سطحی که روی آن زندگی می کنیم، فعالیت های کشاورزی و پایداری محیط زیست ایفا می کند. همچنین خاک مانند یک اسفنج ذخیره آب برای جلوگیری از جاری شدن سیل و پاک نگه داشتن آب و هوا عمل می کند. خاک زیستگاه حیاتی برای بسیاری از موجودات، از میکروب ها گرفته تا کرم های خاکی و موش هاست و برای همه موجودات زنده حکم یک رابط را دارد.
خاک ها به عنوان پالاینده های طبیعت محسوب می شوند . علاوه بر اینکه تأمین کننده مواد غذایی هستند ، خاصیت تصفیه کنندگی نیز دارند .
خاک باروری که سطح زمین را می پوشاند بسیار محدود است و به طور فزاینده ای به علت مدیریت ضعیف، شهرسازی و… در معرض تخریب قرار دارد. افزایش جمعیت انسان ها و افزایش رفاه، صنعتی شدن و شهرنشینی، نیاز به خاک بویژه برای تهیه غذا و مواد خام را افزایش داده است. بسیاری از این برداشت ها، محیط زیست را به خطر انداخته است.

گزارش شده توسط: سارا ابراهیمی

نویسنده مطلب: مریم لطیفی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

749 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>