سه شنبه, 09 26th

Last updateD, d M Y ga

همه باهم چراغ ها را در ساعت زمین به مدت یک ساعت خاموش می کنیم

ساعت زمینیک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط wwf‏ است و درآخرین شنبه ماه مارس هر سال برگزار می شود. خانواده ها و کسب و کار با خاموش کردن چراغ ها و سایر دستگاه های الکتریکی غیر ضروری خود به مدت یک ساعت آن را یادآوری می کنند و آرمان نخست اين اقدام اين است كه آگاهی درباره تغييرات آب و هوايی و نياز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان ابقا شود.این رویداد برای اولین بار در سیدنی استرالیا Leo Burnett و صندوق جهانی طبیعت درحالی برگزار شد که نزدیک به 2.2 میلیون نفر در آن شرکت کردند و چراغ های غیر ضروری خود را خاموش کردند.بدنبال این حرکت شهرهای دیگر دنیا نیز بهاین رویدادپیوستند و در روز 23 مارچ سال 2008  از ساعت 20:30 شب تا 21:30این رویداد را به ثبت رسانیدند.

 

در سال جدید این روز با 28 مارس،  هشتم  فروردین ماه مصادف شده است.

 

سال گذشته صدها میلیون نفر در 128 کشور جهان در این مراسم شرکت کردند و موجب شدند یکی از پر مشارکت‌ترین برنامه‌های آگاهی رسانی جمعی در جهان به مرحله اجرا گذاشته شود.

 نیت اصلی از این اقدام این است که آگاهی درباره تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان ابقا شود.

در ساعت زمین هر یک از مردان، زنان و کودکان با خاموش کردن چراغ هایشان برای مدت 60 دقیقه به وقت محلی پیام محکمی می فرستند مبنی بر اینکه می خواهند آنچه در دنیای می گذرد، را تغییر دهند..

در سراسر جهان افراد، اجتماعات، کسب و کار و دولت ها، مشغول ایجاد نمونه های جدید برای آینده ای مشترک هستند، دیدگاه هایی جدید برای زندگی پایدار و فن آوری های جدید که در آن به محیط زیست و زمین احترام گذاشته شود.

خوشبختانه در کشور ما برای اولین بار، مدیریت شهری تهران در سال 1390 طرح ساعت جهانی را در تهران همزمان با سایر نقاط جهان اجرا نمود.

این طرح جهانی گامی مهم در راستای اشاعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست و یک حرکت جمعی جهانی برای حفاظت از زمین می باشد. در این اقدام بسیاری از نمادهای شهری درسراسر دنیا همچون برج ایفل در پاریس، خانه اپرای سیدنی، مقر اصلی سازمان ملل متحد در نیویورک, ساختما امپایر استیت شهر نیویورک,برج سیرز آمریکا، بنای یادبود جاکارتا اندونزی، پل گلدن گیت آمریکا، جدول کوه کیپ تاون آفریقای جنوبی، کولوسئوم رم ایتالیا، قلعه سلطنتی استکهلم سوئد، برج تورنتو کانادا, معبد وات آرون بانکوک تایلند , تالار شهر لندن و ساختمان کبد سلطنتی لیورپول انگلیس .... و در ایران برج میلاد برای سومین سال متوالی و چند شهر همچون اهواز، ارومیه، رشت و کرمان مراکز مهم خود را به مدت یک ساعت خاموش خواهند نمود. .

 

"پس بیایید به اتفاق در این تلاش مشترک با خاموش کردن چراغ های خود به مدت یک ساعت برای حفاظت از طبیعت زمین و در راستای کاهش آسیب های زیست محیطی با یک مشارکت بین المللی و عزم جهانی به خاطر زمین به عنوان میراثی برای آیندگان در این اقدام جهانی سهیم باشیم..."

 

 

نظرسنجی

فعالیت موسسه زیست محیطی کیمیای سبز را چگونه ارزیابی میکنید؟

آمار بازدید از سایت