کارگاه آموزشی “مدیریت پسماند جامد شهری توسط کارگروه محیط زیست موسسه برگزار شد.

کارگروه محیط زیست  موسسه کیمیای سبز  کارگاه دو روزه  “مدیریت پسماند جامد شهری” را درتاریخ ۹۴/۱۰/۲ به تسهیلگری مهندس ابوالفضل آقاسی رئیس کارگروه محیط زیست کیمیای سبز برگزار نمودند.

روز اول: کارگاه آموزشی

درابتدا مباحثی در ارتباط با پسماند و انواع آن، تاریخچه توجه به مدیریت پسمانددر دنیا،  روشهای نوین مدیریت پسماند،اهمیت طرح های تفکیک از مبدا و آموزش و فرهنگسازی مطرح گردیدو سپس وضعیت مدیریت پسماند در ایران و مقایسه آن با سایر کشورها مورد بررسی قرار گرفت و هم چنین مثالهایی از نحوه روشهای نوین مدیریت پسماند در برخی شهرهای ایران نیز بیان شد،

در ادامه خانم احمدی،کارشناس سازمان مدیریت پسماند،گزارشی را از اقدامات و برنامه های سازمان مدیریت پسماند در زمینه آموزش و فرهنگسازی و اجرای طرح های تفکیک از مبدا در سطح شهر اراک ارائه نمودند و کارگاه با پرسش و پاسخ اعضا از کارشناس مربوطه به پایان رسید.

روز دوم: بازدید از محل دفن پسماند

مرکز دفن پسماند اراک در جاده خمین ، روبروی جاده سوار آباد واقع شده است که در این بازدید از مراحل و نحوه  تفکیک و دفن پسماند بازدید به عمل آمد . که با توجه به حجم بالای زباله ای که روزانه وارد مرکز پسماند می شود بخش اعظمی از آن بدون بازیافت دفن می شود که یکی از دالایل آن را نبود تکنولوژی و تاسیسات لازم عنوان  و بیان شد  محل جداسازی و تفکیک تقریبا از ابتدای سال راه اندازی شده و مرحله پردازش آن طی چند ماه آینده شروع به کار خواهد نمود.

همچنین در کنار این بازدید از پناهگاه حیوانات که در کنار مرکز دفن در سال ۹۳ به همت جمعی از داوطلبین و خیرین این حوزه با همکاری شهرداری اراک راه اندازی شد نیز بازدید به عمل آمد که طبق گفته سرکار خانم براتی مسئول پناهگاه حدودا ۲۰۰ سگ بی سرپناه در این مرکز نگهداری می شود و بخش اعظمی از هزینه ها توسط خیرین تامین می شود ایشان درخواست داشتند که  پناهگاه در بخش غذادهی به این حیوانات از سوی مردم  مورد حمایت قرار گیرد.

نویسنده مطلب: مریم لطیفی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

749 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>