طغیان پشه در محدوده تالاب میقان/برای رفع مشکل، فردا دیر است

طغیان پشه در محدوده تالاب میقان/برای رفع مشکل، فردا دیر است .

گفتگوی دکتر سیاوش آقاخانی – عضو هیات مدیره موسسه کیمیای سبز – شهروند داوطلب و فعال محیط زیست

متخصص در حوزه محیط زیست گفت: طغیان پشه در محدوده تالاب میقان اراک زندگی روزمره مردم این محدوده را مختل کرده است و این مسئله می‌تواند عامل انتقال بیماری باشد، برای کنترل وضعیت باید مدیریت صحیح و در کنار حفظ حقابه تالاب میقان اراک اتخاذ شود.

سیاوش آقاخانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، اظهار کرد: دست‌کاری‌های غیر اصولی در محدوده تالاب میقان اراک و بر هم خوردن اکوسیستم تالاب یکی از دلایل طغیان پشه در این محدوده است.

وی با بیان اینکه میزان طغیان پشه به حدی است که فعالیت‌های عادی و روزمره ساکنین مبارک‌آباد مختل شده است، بیان کرد: در صورتی که تصمیمی برای مقابله با این مشکل اتخاذ نشود، قطعا هزینه‌های سنگین اقتصادی را به شهر تحمیل می‌کند و سلامت مردم نیز با خطر مواجه می‌شود.

این فعال محیط زیست به تشریح چگونگی شکل‌گیری این معضل پرداخت و افزود: پشه یک حشره مهم در چرخه اکوسیستم طبیعی محسوب می‌شود و گزینه مهمی در تامین غذای پرندگان و برخی از ماهیان، جانداران آبزی، خفاش‌ها و حشراتی مانند عنکبوت است، زمانی با معضل طغیان پشه مواجه می‌شویم که چرخه اکوسیستم با اختلال مواجه شود.

آقاخانی ادامه داد: زمان تحم‌گذاری پشه‌ها انتهای تابستان و اوایل پاییز است و معمولا در مراحل اول تخم‌ریزی در حوضچه‌های کم‌عمق یا خاک‌های خیس نجام می‌شود. بعد از زمستان‌گذرانی و فرارسیدن فصل بهار، افزایش دما و شروع بارندگی بستر مناسب برای تبدیل تخم به لارو مهیا می‌شود.

وی بیان کرد: بعد از گذران مرحله لارو، دوره شفیرگی آغاز می‌شود که این مرحله در آب طی می‌شود. این مرحله برای کنترل پشه در طبیعت بسیار حائز اهمیت است و در واقع اقدامات پیشگیرانه برای کنترل جمعیت پشه‌ها از این مرحله باید شروع شود.

این فعال محیط زیست عنوان کرد: بعد از گذران مرحله شفیرگی چرخه زندگی پشه خارج از آب آغاز می‌شود. پشه از مواد گیاهی برای تغذیه خود استفاده می‌کند، اما پشه‌های ماده که عمر طولانی‌تری دارند برای تامین پروتئین مورد نیاز تخم‌ها از خون انسان استفاده می‌کنند که باعث انتقال بیماری‌های مختلف به انسان می‌شود.

آقاخانی عنوان کرد: در واقع پشه‌ها با شناسایی دی‌اکسید کربن و اسیدلاکتیک موجود در عرق بدن جانداران به سمت طعمه خود کشیده می‌شوند و از خون آنها تغذیه می‌کنند.

دکتری میحط زیست با بیان اینکه در صورت نبود مدیریت صحیح در این حوزه در مرداد و شهریور با طغیان پشه مواجه می‌شویم، افزود: سال گذشته به دلیل بروز بیماری آنفولانزای پرندگان تعداد قابل توجهی از پرندگان مهاجر تالاب میقان اراک تلف شدند، از سویی در حالت طبیعی در این محدوده زمانی بخش مهمی از شفیره و لاروها جهت تغذیه پرندگان استفاده می‌شد و به تبع آن فصل تابستان از میزان جمعیت پشه کاسته می‌شد، اما با توجه به از بین رفتن پرندگان در این فصل تعادل در این حوزه بهم خورد.

وی ادامه داد: پشه‌ها معمولا در خود تالاب تخم‌ریزی نمی‌کنند و این فرایند در گودال‌ها و آبگیرهای کوچک حاشیه تالاب انجام می‌شود. این موضوع یک فرایند طبیعی و هوشمندانه در طبیعت است. پشه در آب جاری و آب‌های عمیق تخم‌ریزی انجام نمی‌دهد که اگر فرایند به این نحو نبود دریاها مملو از پشه می‌شدند.

این فعال میحط زیست بیان کرد: آبگیرهای حاشیه تالاب میقان اراک باید در زمان مناسب برای کنترل جمعیت پشه مدیریت شود. در واقع مقابله با طغیان پشه باید قبل از مرحله لارو و شفیرگی انجام شود، این اقدام در مرحله طغیان بسیار مشکل است.

این متخصص محیط زیست با بیان اینکه برخی تحقیقات نشان می‌دهد که وجود چربی‌های سازگار با محیط زیست در سطح آب باعث از بین رفتن لاروها و شفیره‌ها می‌شود، افزود: برای اتخاذ راهکار مناسب جهت کنترل جمعیت پشه و مقابله با طغیان ختم شود باید مدیریت صحیح با مسئولیت اداره کل مدیریت بحران استان در دستور کار قرار بگیرد و با همکاری شرکت آب منطقه‌ای و اداره کل محیط زیست راهکار موثر اجرا شود.

وی عنوان کرد: نکته مهم در خصوص این مسئله مطرح شدن موضوعاتی است که پایه و اساس منطقی و علمی ندارد. سال‌های متمادی است که با بحران پشه در محدوده تالاب میقان مواجه هستیم و مواقعی این معضل حادتر بروز می‌کند، بعضا گفته می‌شود طغیان پشه در این محدوده به دلیل وجود تالاب میقان است و این نظریه را دست‌آویزی برای عدم تخصیص حقابه تالاب میقان اراک قرار می‌دهند.

آقاخانی بیان کرد: همان‌طور که گفته شد تخم‌ریزی در تالاب انجام نمی‌شود و از طرفی تخصیص حقابه تالاب بستری برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و استفاده آنها از لارو و شفیره است که این موضوع به مقابله با طغیان پشه کمک می‌کند و در واقع حیات تالاب مصداق حفظ اکوسیستم منطقه است.

وی تاکید کرد: برای جلوگیری از طغیان پشه از هم‌اکنون باید اقدام شود در غیر این صورت سال آینده شرایط حادتر و بحرانی‌تر می‌شود.

نویسنده مطلب: مریم لطیفی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

680 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>