طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک، طرحی برای اجرا نشدن!!

طرح جدید کاهش آلودگی هوای کلان شهرهای کشور که به نقل از رئیس سازمان محیط زیست کشور پس از یک سال کار کارشناسی اواخر سال ۱۳۹۰ با هزار هیاهو و مانور تبلیغاتی در هیات وزیران تصویب شد و از فروردین ماه سال ۹۱ قابلیت اجرا یافت، از ابتدای ابلاغ با مشکلات عدیده ای دست به گریبان است.

به طوریکه با گذشت بیش از ۴ماه از سال ۹۱، این طرح جامع، در کلانشهر اراک به دلایل مختلفی از جمله تامین نشدن اعتبارات اجرایی نشده است. اگر چه مدیران ارشد استان روند عملیاتی شدن آن را مثبت ارزیابی می کنند ولی همچنان تردد خودروهای فرسوده در معابر شهری اراک و عدم برخورد قانونی لازم توسط پلیس راهور، تاخیر در انجام معاینات فنی، نبود سوخت استاندارد یورو ۴ در جایگاه های عرضه فرآورده های نفتی استان (که پالایشگاه شازند اراک با افتتاح ریاست جمهور طلایه دار تولید آن است)، سوزاندن روزانه ۶ میلیون لیتر مازوت توسط نیروگاه حرارتی شازند و تولید روزانه ۴۰۰ تن انواع آلاینده های سمی و خطرناک، کمبودهای اساسی در ناوگان حمل و نقل عمومی شهری اراک (که به رقم جمعیت نیم میلیونی از شهرهای همجوار مثل قم که هم زیر ساخت مترو و هم منو ریل در دستور کار مدیران شهری آن قرار دارد)، همچنان در وضعیت نابسامان از نظر آلودگی های هوای شهری به سر می برد. این در حالیست که عملیاتی شدن این طرح که دومین برنامه جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک  در طی ۵ سال اخیر است!! نگرانی های را برای صاحب نظران و کارشناسان در بر داشته است به نحوی که طرح جدید ابلاغی، که سازمان محیط زیست کشور ادعای کار کارشناسی در تهیه آن را دارد از نارسایی ها و مشکلات عمده ای برخوردار است. در این راستا می توان شواهد عدیده ای مثل موارد ذیل را در نظر گرفت:
–          سکوت این طرح در مورد آلودگی شدید و خطرناک کارخانه ایرالکو اراک (به عنوان یکی از قطب های مهم آلایندگی شهر اراک) و عدم ارائه برنامه جامع مدیریتی جهت رفع این معضل موجود در کنار زمین ماندن و عدم اجرای مصوبات طرح قدیم در مورد ایرالکو!!!
–          ضعف شدید در حوزه توسعه فضای سبز شهری به طوریکه در طرح قدیم، دستگاهها را ملزم به ایجاد هزار هکتار فضای سبز جدید با ردیف اعتبار و متولی مشخص طی ۴ سال نموده بود. در حالیکه در طرح جدید شهرداری را ملزم به افزایش سالانه یک متر مربع فضای سبز و مجموعا ۲۰۰ هکتار طی ۵ سال (یک پنجم فضای سبز پیش بینی شده در طرح قدیم!!!) بدون ردیف اعتباری مشخص نموده است.
–          عدم پیش بینی اعتبارات لازم جهت نگهداری فضای سبز احداثی طی سالهای بعد از اجرای طرح (که مطمئنا مشکلات فراوانی را در نگهداری فضای سبز احداثی ایجاد خواهد نمود و برای طرحی که ادعای کار کارشناسی دارد یک ضعف بزرگی محسوب می شود).

–          عدم وجود یک کارگروه نظارتی مستقل که بر نحوه اجرا و عملکرد مجریان اجرای طرح نظارت داشته باشد (البته استاندار محترم اقدام به راه اندازی کارگروه نظارتی در این زمینه نمودند ولی نظارت استانداری بر عملکرد استانداری-به عنوان رئیس کارگروه اجرایی- مطمئنا اثرگذار نخواهد بود و طرح جدید را به سرنوشت طرح قبلی دچار خواهد نمود!!)
–          و مهمتر از همه عدم تخصیص اعتبارات مشخص (برای هر بند از مصوبات) در قالب بودجه های استانی و ملی، آینده این طرح را با نگرانی های فراوانی مواجه نموده است.
در این راستا موسسه کیمیای سبز وظیفه خود می داند با همکاری کارشناسان حوزه محیط زیست شهری ضمن بررسی عملکرد و نحوه اجرای مصوبات پیشین طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک (مصوبات سال ۱۳۸۶ هیات وزیران) در قالب سلسله گزارشهای تحلیلی نقاط ضعف و قوت طرح جدید را مورد بررسی قرار دهد.

نویسنده مطلب: مریم لطیفی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

858 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>